Prównanie lokat rocznych

Wszystkie wnioski przesyłane są połączeniem szyfrowanym - Twoje dane trafiają tylko do banku.

1

lokata roczna Iopen finance
Doradca bezpłatnie pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę

2

lokata roczna toyota bank
gwarancja wypłaty naliczonych odsetek w przypadku zerwania
Oprocentowanie stałe 2,5% w skali roku
od 3000 zł

3

lokata roczna getin bank
gwarancja wypłaty naliczonych odsetek w przypadku zerwania
Oprocentowanie stałe 3,0% w skali roku
od 1000 do 20 000 zł

Zanim złożysz wniosek online o lokatę przygotuj dowód osobisty.

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.

1,5 procent – na takim poziomie kształtują się obecnie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Dla osób chcących ulokować swoje oszczędności w bezpiecznych depozytach bankowych jest to sytuacja wyjątkowo niekorzystna, gdyż oznacza to, że oprocentowanie tego typu produktów jest bardzo niskie. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie, czy w obecnej sytuacji opłaca się korzystać z lokat rocznych, czy też lepiej jest wybierać depozyty krótkoterminowe?

Ile można zarobić w ciągu 12 miesięcy?

Niskie stopy procentowe sprawiają, że na depozytach bankowych na okres 12 miesięcy można zarobić średnio około 2 procent w skali roku. Jest to naprawdę niewiele, zważywszy na fakt, iż od kwoty tej należy odliczyć jeszcze podatek Belki wynoszący 19 procent od zarobionych na lokacie odsetek. W ciągu 12 miesięcy można zatem zarobić niewiele ponad 16 złotych od każdego wpłaconego na depozyt 1000 złotych. Nietrudno więc zauważyć, że opłacalność tego rodzaju inwestycji jest więc praktycznie zerowa – tak niskie odsetki nie pozwolą bowiem pokryć utraty wartości pieniądza w czasie, nawet w przypadku dość niskiej stopy inflacji.

Warto też zaznaczyć, że średnie oprocentowanie bezpiecznych depozytów bankowych nie oznacza, że nie da się zarobić na nich więcej. Co prawda, większość ofert promocyjnych dotyczy produktów krótkoterminowych, jednak wśród produktów zakładanych na okres jednego roku uda nam się obecnie znaleźć depozyty o oprocentowaniu sięgającym 3 procent w skali roku. Niestety, aby skorzystać z depozytu o takiej stopie zwrotu, należy spełnić szereg warunków dodatkowych, które mogą sprawić, że jego opłacalność nie będzie większa niż opłacalność depozytów o średnim oprocentowaniu.

Wyższe odsetki pod pewnymi warunkami

Jeżeli jednak zależy nam na tym, by zarobić więcej, musimy pamiętać, że oferta depozytów o oprocentowanie 3 procent rocznie kierowana jest do osób, które posiadają rachunek osobisty w danej placówce. W przypadku, gdy posiadają one ROR w innym banku, stopa zwrotu z inwestycji zmniejszy się z 3 procent do 2,5 procent w skali roku. Biorąc pod uwagę fakt, iż prowadzenie rachunku może wiązać się z opłatami np. za wykonywanie przelewów czy też za samo otwarcie rachunku, okaże się, że zamiast zarabiać na depozycie, stracimy pieniądze, wydając je na korzystanie z ROR.

Nietrudno więc zauważyć, że opłacalność bezpiecznych inwestycji bankowych na okres jednego roku jest znikoma w stosunku do opłacalności depozytów na okres miesiąca lub 3 miesięcy. Produkty krótkookresowe nie umożliwiają, co prawda, przedłużenia ich trwania na tych samych warunkach, jednak po upływie okresu ich obowiązywania możliwe jest skorzystanie z produktu oszczędnościowego w innej placówce bankowej, w której uda nam się zarobić równie dużo. Dzięki takiemu podejściu można zarobić więcej – nawet 4 procent rocznie, co oznacza, że za każdy ulokowany na depozycie 1000 złotych otrzymamy nie niewiele ponad 16 złotych, ale dwa razy tyle.

Niepewność rynków

Za korzystaniem z krótkookresowych produktów oszczędnościowych przemawia również dość niepewna sytuacja na rynkach finansowych. Problemy gospodarcze Unii Europejskiej, a także ogromne straty notowane na chińskiej giełdzie mogą bowiem sprawić, że już za parę miesięcy wysokość stóp procentowych zostanie podniesiona. Mimo iż eksperci finansowi twierdzą, że tak się nie stanie, nie można mieć co do tego pewności. W przypadku podniesienia stóp procentowych RPP oprocentowanie wszelkich produktów oszczędnościowych w bankach zostanie zwiększone, przez co będzie można zarobić na nich więcej. Korzystanie z produktów krótkoterminowych pozwoli nam zatem szybciej zareagować na ewentualne zmiany i szybciej inwestować w depozyty o atrakcyjniejszej stopie zwrotu.